
Začátky parašutizmu na Zlínsku.
První para oddíl vznikl v roce1948 v Praze, ve spolupráci s velitelstvím výsadkového vojska a tehdejším Svazem brannosti, který měl za úkol vycvičit nové instruktory pro celou republiku. Svaz brannosti byl však zrušen a činnost byla převedena do JTO Sokol. Jako druhý para oddíl v ČSR byl založen Zlínský para odbor. Zlín byl v roce 1949 přejmenován na Gottwaldov.
Prvními Instruktorkami zde byly Jiřina Hříbková a Vlasta Rybínová. Jako velitelka byla jmenována Adéla Macháčková, která působila na dívčích internátech jako vychovatelka. Byla to známá reprezentantka ve vrhu koulí. V roce 1949 byl proveden nábor mezi mládeží na internátech a tak vznikl první kurz „A“ který měl za úkol vycvičit nové instruktory z vlastních řad. Tento kurz končil v září 1949 v Hradčanech u Mimoně a seskoky ukončen 29.9.1949 na letišti v Klecanech. Současně byl prováděn nábor do kurzu „B,“ který již měl za úkol cvičit nové parašutisty. Na zahájení výcviku přijel sám velitel výsadkových jednotek brig. gen. Karel Paleček, který byl s výcvikem velmi spokojený. Byla to však jeho poslední akce, neboť krátce nato byl zatčen a obviněn ze špionáže. Kurz „B“ byl ukončen seskoky u výsadkového vojska až v roce 1950. Náš výcvik byl prováděn jako příprava pro službu v armádě, podle vojenských předpisů a byl utajovaný. Prováděla se různá bojová hlavně noční cvičení se zaměřením na výsadkový výcvik. V roce 1949 na podzim bylo na Januštici postaveno výsadkové cvičiště, při kterém pomáhali všichni naši členové. V roce 1950 již byl zahájen výcvik v kurzech „C a D“které končily seskoky u výsadkového vojska. V roce 1950 po návratu z vojenské základní služby se stal novým krajským náčelníkem Alfonz Kolář, který tuto službu vykonával až do odchodu do důchodu v roce 1979. Největší rozmach sokolského parašutizmu na Zlínsku byl v roce 1951 kdy bylo vycvičeno 120 parašutistů a výcvik zakončili seskoky z letounu C-47 Dakota, na padácích VJ-1 na letišti v Otrokovicích. Výcvik pokračoval i v roce 1952 zakončený seskoky 6.4.a 18.5. taktéž na letišti v Otrokovicích z letounu C-47 a na padácích VJ-1. Současně s touto činností byla v roce 1951 postavena na Januštici překážková dráha TOZ II dlouhá 300m. Rok 1952 byl významný tím, že se 24.8.1952 konalo první mistrovství ČSR. Bylo to na letišti Tri duby u Sliače. Konaly se tři disciplíny. Seskok tříčlenné hlídky na přesnost přistání, kde se měřila největší vzdálenost rozptylu mezi jednotlivými členy družstva po dopadu, běh na 1km s překonáváním překážkové dráhy TOZ II a hod granátem. Z našeho kraje se zúčastnilo jedno družstvo mužů a jedno družstvo žen.
V roce 1952 došlo k další změně v organizaci a to, že parašutizmus byl ze Sokola začleněn do Dosletu a byl spojen s aerokluby ČSR do jedné organizace. Činnost se přenesla na letiště, kde byly vybudovány nové výcvikové cvičiště. V roce 1953 byla provedena další reorganizace. Doslet byl zrušen a vznikla nová organizace Svazarm, sdružující veškerou brannou činnost. V roce 1953 přišly do armády nové padáky PD-47 na kterých se mohly provádět seskoky volným pádem a koncem roku se pod vedením instruktora Vlado Hložky přeškolili všichni krajští náčelníci na tento způsob seskoků. V roce 1954 přišly padáky PD-47 i do aeroklubů a začalo se sportovně skákat, to je na přesnost přistání a volnými pády. Tím skončilo období masového parašutizmu a začal nový sport. O tom ale až příště.